Gap Turları

Gap Turu.Hatay-Şanlıurfa-Mardin Turu 26 Ekim

26 EKİM ZONGULDAK ÇIKIŞLI 4 GÜN 3 GECE KONAKLAMALI 1500 TL
HATAY – GAZİANTEP – URFA – MARDİN – MİDYAT – HASANKEYF TURU

1.Gün:
Gece Yolculuğu
Araç kalkış noktaları Alaplı 21:00 –Kdz Ereğli 21:30 Zonguldak
22:15 Çaycuma– 23:00 Devrek 23:40
Tura katılımcılarımızın belirlenen noktalardan sonra 67 EralYiğit Turizm Bolu’da vereceğimiz kısa mola Aksaray’da vereceğimiz kahvaltı molalarımızın ardından sabah saatlerinde Hatay’a varıyoruz .

2.Gün:
HATAY-ARKEOLEJİ MÜZESİ-ST PİERRE KİLİSESİ-HABİBİ NECCAR CAMİİ-TİTUS TÜNELİ
Bir zamanlar Roma İmparatorluğunun en büyük üçüncü kenti olan antik Antioch (bugünkü Antakya) kentine hareket ediyoruz. Bol suları ve şelaleleri ile adeta cennetten bir köşe olan Harbiye’yi, mozaiklerdeki antik ve mitolojik yaşamı yakınen tanımak üzere Arkeoloji Müzesi’ni Dünyanın ilk kiliselerinden olan ve Hz.İsa’nın havarilerinden Aziz Petrus’un ilk vaazını verdiği ve ilk Hıristiyan topluluğunu oluşturduğu yer olan St.Pierre Kilisesi’ni, Hellenistik dönemde kayalara oyularak yapılan Cehennem Kayıkçısı Haron’un dev kabartmasını, Hz.İsa tarafından gönderilen elçilere ilk defa inanan ve bu inancından dolayı da hayatını kaybeden bir Antakyalıdan ismini alan Habib-i Neccar Camisi’ni görüyor, Antakya’nın tarih kokan dar sokaklarında yürüyerek ve Geleneksel eski Antakya Evleri’ni seyrederek Katolik Kilisesi ile Ortadoks Kilisesi’ni ziyaret uzun çarşı gezisi alışveriş, öğle yemeği sonrası Antik Seleukia ad Piera liman kentine devam ediyoruz. Roma döneminin adeta bir mühendislik harikası olan Titus Vespasianus Tüneli’ni ve oldukça etkileyici Kaya Mezarları gezildikten sonra otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve serbest zaman

3.Gün :
GAZİANTEP-ARKEOLEJİ MÜZESİ-ZEUGMA- ŞEHİR TURU
Kahvaltı sonrası Gaziantep’e hareket ediyoruz. Gaziantep Şehir turu Gaziantep Arkeoloji Müzesi gezisi:1944 yılında kurulmuş olan müzede Gaziantep ve civarındaki kazılarda çıkarılmış 64 bin civarında eser sergilenmektedir. Zeugma Antik Kentinden çıkartılmış olan muhteşem mozaiklerde bu müzede sergilenmektedir. Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Etnografya bölümü bu binaya taşınarak ziyarete açılmıştır. Gezimizin ardından bakırcılar çarşısı, sedefkarların atölyeleri, ceviz ağacına sedeflerin tek tek oyularak yerleştirildiği hazine sandıkları, puro kutuları, santranç takımları görebilirsiniz. Öğle yemeği sonrası Urfa’ya hareket ediyoruz. Yol güzergahımızda Birecik’de soyları tükenmekte olan Kelaynak kuşlarını çiftliğini gezilerek Urfa’ya ulaşıyoruz. Otelimize yerleşme. Arzu eden misafirlerimiz ekstra düzenlenecek Tarihi konaklarda Şanlıurfa’ya has yöresel sıra gecesi ,

4.Gün:
ŞANLIURFA-HZ İBRAHİM DOĞDUĞU MAĞARA-BALIKLIGÖL-HARRAN
Kahvaltı sonrası Şanlıurfa’ da üç büyük dinin sahip çıktığı Hz.İbrahim’in doğduğu mağara, ateşe atıldığı balıklı göl, Halil – Ül Rahman camii, Ayn-ül Zeliha Gölü, Kutsal Balıkların Göl’ünü geziyor, buraların efsanevi öykülerini dinledikten sonra Kazas pazarı sipahi çarşısı gümrük han eski Urfa evleri bakırcılar çarşısı gezisi, Osmanlı döneminden kalma tarihi çarşılar ardından Urfa’ya (40km) uzaklıktaki Dünyanın ilk İslam üniversitesinin kurulduğu Harran’a hareket burada üniversite kalıntıları, bölgeye özgü konikal evler gezilmesinde sonra Mardin’e hareket ediyoruz. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve serbest zaman.

5.Gün:
MARDİN-DEYRULZAFARAN KİLİSESİ-KASIMIYE MEDRESESİ-KIRKLAR KİLİSESİ-PTT BİNASI-MİDYAT
Kahvaltı sonrası Mardin şehir turunda gezilecek yerler: Süryanilerin merkez kilisesi Deyrulzafaran Manastırı, İslam’ın bilim ve kültüre bakış açısını yansıtan Kasımiye Medresesi, Süryanilerin önemli kiliselerinden Kırklar Kilisesi, Mardin PTT Binası, Mardin yaşamından kesitleri göreceğimiz Mardin taş evleri, otantik şehir dokusunu günümüzde de koruyan ve taş mimarisi ile ünlü Dünyanın 3.antik kenti seçilen Mardin’i sokak sokak gezdikten sonra Midyat’a hareket ediyoruz Çoğunlukla Süryanilerin yaşadığı dantel gibi işlenmiş tarihi konakların olduğu ve telkari ustalığının gümüşün en iyi işlendiği en önemli yerlerinde tarih kokan bir ilçemiz sıla dizisinin çekildiği ve hala törelerin yaşandığı bir yer, bu güzellikleri gördükten sonra Ilı su barajının altında kalma tehlikesi yaşayan ve Türkiye’nin en büyük tarihi değerlerinden bir yer olan Hasankeyf’e devam ediyoruz Hasankeyf’in o gizemli ve panoramik görüntüye sahip olan Hasankeyf kalesi, Tarihi Hasankeyf köprüsü Zeynel Bey Kümbeti, El Rizk Camii, Hasankeyf Kalesi, Küçük ve Büyük Saray göreceğimiz güzelliklerden bazıları. Hasankeyf gezimizin ardından Diyarbakır güzergahından Zonguldak’a dönüş yolculuğuna başlıyoruz. ve kısa molalarımızın ardından sabah saatlerinde katılımcılarımızı aldığımız noktalara bırakıyoruz.
67 EralYiğit Turizm Gezilerinde buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz.

TUR HİZMETİNE DAHİL OLANLAR

* 3 Gece Otel Konaklama HB (Kahvaltı + Akşam yemeği)
* Lüks Tur aracı
* Rehberlik Hizmeti
*Tur Sigortası

TUR HİZMETİNE DAHİL OLMAYANLAR
* Öğle yemekleri
* Müze Giriş ücretleri
* Urfa sıra Gecesi
* Dönüş günün Akşam yemeği

Öneri ve Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

seven − six =

Abone Ol
Haberin Olsun

Abone Olun, Organizasyonlarımızdan Haberiniz Olsun

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti.

×