KARADENİZ TURLARI

KARADENİZ TURU

Karadeniz Turu Alaplı çıkış 13-18 Ağustos 3 GECE KONAKLAMALI 5 GÜN

ORDU-GİRESUN-TRABZON-RİZE-ARTVİN KAPSAYAN KÜLTÜR DOĞA TURLARI

BATUM`LU KARADENİZ TURU PROGRAMI

BANDIRMA VAPURU-ATATÜRK ONUR ANITI-TERME-FATSA-ORDU-BOZTEPE-GİRESUN-TOPAL OSMAN ANITI-GİRESUN KALESİ-OF-SOLAKLAR VADİSİ,DERESİ-ÇAYKARA-TAŞKIRAN-UZUNGÖL-LUSTRA VE KORESTER YAYLASI-ÇAYELİ-RİZE BEZ ATÖLYESİ-FIRTINA VADİSİ-FIRTINA DERSİ-ÇAMLIHEMŞİN-AYDER YAYLASI-GELİN TÜLÜ ŞELALESİ-AŞAĞI YUKARI AMBARLIK-KALEGON-AYDER KAPLICALARI-ÇAMLIHEMŞİN-ÇİNÇİVA KÖYÜ KALESİ-ÇORUH NEHRİ VE KÖPRÜSÜ-BATUM-ORTA CAMİİ-AVRUPA MEYDANI-MEDEA ANITI-POSEİDON MEYDANI-TÜRK KONSOLOSLUĞU-SÜRMENE-ÇAY FABRİKASI-SÜRMENE BIÇAK ATÖLYESİ-ALTINDERE MİLLİ PARK ÜCRETİ-SÜMELA MANASTIRI-ZİGANA GEÇİDİ VE TÜNELİ-HAMSİKÖY-TRABZON-AYASOFYA MÜZESİ-ATATÜRK KÖŞKÜ-AKÇAABAT .

SAMSUN -ORDU – GİRESUN – TRABZON – RİZE – ARTVİN – BATUM
3 GECE OTEL, 5 GÜN

1.Gün:
ALAPLI ÇIKIŞ 20:00
KDZ EREĞLİ 20:30
ZONGULDAK 21:15
ÇAYCUMA 22:00
DEVREK 22:45

2.Gün: Samsun – Bandırma Vapuru – Atatürk Onur Anıtı – Terme – Fatsa – Ordu – Boztepe – Giresun – Topal Osman Anıt Mezarı – Giresun Kalesi
Samsun’ a ulaşıyoruz. 19 Mayıs 1919’da Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ ün Kurtuluş Savaşı’ nı başlatmış olduğu Samsun’ un simgesi haline gelen, Avusturyalı Heykeltıraş H. Kriphel’ e 1931 tarihinde yaptırılmış Atatürk Onur Anıtı’ nı görüp hatıra fotoğraflarımızı çektirdikten sonra, Doğu Park alanı içinde yer alan, zorlu yolculuk sonrasında silah arkadaşlarıyla birlikte Atamızı Samsun’ a ulaştıran Bandırma Vapuru’ nu geziyor ve Terme, Fatsa üzerinden ülkemizin kullanılmakta olan en uzun tünellerinden Nefise Akçelik’ ten (3820m) geçip rehberimizden alacağımız bilgiler eşliğinde Ordu’ ya gitmek üzere yola çıkıyoruz. Ordu’ da kentin sembolü Boztepe’ ye teleferikle çıkma imkânı (Ekstra) bulabileceğimiz teleferik parkta serbest zaman veriyoruz.

Boztepe’ de Ordu’ yu ayaklarımızın altında hissedeceğimiz keyifli zaman sonrasında Giresun’ a varıyoruz. Giresun Adası’ nı, Pontus Hükümdarı Farnakes döneminde inşa edilen Giresun Kalesi ile Ulu Önderimiz Mustafa Kemal’ in alay muhafızı olan Topal Osman’ ın Mezarını aracımızdan panoramik olarak görüp, dünyanın en yağlı ve kaliteli fındıklarının üretildiği Giresun sınırında fındık ve fındık ürünleri alışverişlerimizi yaptıktan sonra otelimize yerleşiyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Güzergâhımız üzerinde uygun bir tesiste alınacaktır. tur ücretine dahil
Öğle Yemeği: Terme ya da Ordu’ da serbest ya da menü olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Konaklama Oteli: Giresun ve Trabzon şehir otelleri

3.Gün: Of – Solaklı Deresi Ve Vadisi – Çaykara – Taşkıran – Uzungöl – Lustra ve Karester Yaylası – Çayeli – Rize Bezi Atölyesi – Fırtına Vadisi ve Fırtına Deresi –Çamlıhemşin – Ayder Yaylası – Gelintülü Şelalesi – Aşağı Ve Yukarı Ambarlık – Kalegon – Ayder Kaplıcaları

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Sürmene üzerinden Of’ a ulaşıyoruz. Sonrasında Solaklı Vadisi’ni takip ederek Dernekpazarı, Çaykara, Taşkıran üzerinden Karadeniz Bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzun Göl’e ulaşıyoruz. Yolun her iki yanında bulunan yemyeşil ağaçlar arasından geçerken dağların yamacına kurulan evleri görüyoruz. Uzungöl’ de vereceğimiz serbest zamanda muhteşem fotoğraflar çekip geçireceğimiz keyifli dakikalar sonrasında sizlere alternatif bir tur seçeneği sunuyoruz: Uzungöl’ den bineceğimiz minibüslerimizle 2250 metre yüksekliğe tırmanmaya başlıyoruz. Uzungöl’ ü yeni açılan terasından fotoğrafladıktan sonra kendinizi kuşlar kadar özgür hissedebileceğiniz Karester Yaylası’ na varıyoruz. Yolculuğumuz sırasında bulut denizleri üstünde yolculuk yapma şansına da sahip olabiliriz.

Yaylaya vardığımızda muazzam bir uçurumdan Uzungöl’ e bakabilir ya da yayla düzlüğünde temiz havada yürüyüş yapabilirsiniz. Vereceğimiz serbest zamanda yeni sağılmış sıcak süt -içerisinde bal, çay, kahve içebilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz (Ekstra) (Hava muhalefeti ya da sis yoğunluğu nedeni ile Karester Yaylası alternatifi olarak Demirkapı Yaylasına gidiyoruz. Orman üst sınırının son bulduğu 1900 m yükseklikte, hemen ardında Bayburt ili bulunan Soğanlı Dağları eteklerinde kurulmuş bu yaylada yürüyüş yapıyor ve 580 yaşında, tek çivi çakılmadan yapılmış bir yayla evini görüyoruz. Hatta müsaitse kuzinede patates yiyip, çaylarımızı yudumlama şansımız bile olabilir) Uzungöl’ de geçirdiğimiz keyifli dakikalar sonrasında Rize üzerinden Çayeli’ ne varıyor ve bölgenin sıcak ve nemli havasına en uygun, kenevir ve pamuk ürünlerinden elde edilen yöresel kıyafetlerin dokumaları hakkında bilgi alıp alışveriş imkânı yakalıyoruz.

Rize Bezi Atölyesi sonrası Fırtına Vadisi’ ne giriyor ve bu güzel doğa manzarasıyla Çamlıhemşin üzerinden 1350 m. yükseklikte çam ormanlarıyla kaplı Ayder Yaylası’ na gitmek üzere yola çıkıyoruz. Aşağı ve Yukarı Ambarlığı, Şenlik Düzünü aracımızdan görerek Kalegon Düzü’ nde Gelin Tülü Şelalesi’ ni fotoğraflamak ve muhteşem havayı solumak için aracımızdan iniyoruz. Ayder Yaylasında vereceğimiz serbest zamanda keyifli bir yürüyüş yapıp yörenin meşhur kaplıcasından faydalanabilirsiniz. Gezilerimiz sonrasında otelimize yerleşiyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Öğle Yemeği: Uzungöl ya da İyidere’ de menü ya da serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.

4.Gün: Çamlıhemşin – Çinçiva (Şenyuva) Köyü ve Köprüsü – Zilkale – Palovit Şelalesi – Sarp – Sarpi – Gonio (Apsaros) Köyü ve Kalesi – Çoruh Nehri ve Köprüsü – Batum – Orta Camii – Avrupa Meydanı – Medea (Altın Post) Anıtı – Poseidon Meydanı – Türk Konsolosluğu Binası – Sürmene – Çay Fabrikası – Bıçak Atölyesi

ÖNEMLİ UYARI SARP SINIR KAPISI TUR YAPILDIĞI TARİHDE AÇILMADIĞI TAKTİRDE REHBERİN BELİRLEDİĞİ TUR GÜZERGAHI GEÇERLİ OLACAKTIR.

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Hala Vadisi üzerinden Çamlıhemşin’ e varıyor ve sizlere alternatif bir tur seçeneği sunuyoruz: Ülkemize Uluslararası Film Festivalinde “Altın Ayı” ödülünü getirmeyi başaran “BAL” filminin çekimlerinin gerçekleştiği ve birçok dizi ve filme doğal set olan mekânlardaki gezimize Çamlıhemşin’ de bizleri bekleyen minibüslerimizle başlıyoruz. Tarihi İpek Yolu güzergâhının en önemli ara kollarından Çat Vadisi’ ne giriyor ve “Sevdaluk” dizisinin de çekildiği, bölgenin en eski ve kemer açıklığı en geniş olan Taş Köprüsünü de bünyesinde barındıran eski ismi Çinçiva bugünse Şenyuva olan köyden geçiyoruz. Ülkemizin en yaşlı konaklarını görerek yapacağımız yolculuğumuzun son durağı tarihi ticaret yolunu korumak için vadiye en hâkim noktalardan birine kurulmuş olan Zil Kale’ yi ziyaret oluyor.

Kale içerisinde 100m’ lik uçurumdan Çat Vadisi, Tatar Dağı ve Sico Tepesi’ ne bakma imkânı yakalıyor ve Kaçkarların gizli bahçesinde vereceğimiz fotoğraf molası sonrasında Zilkale’ deki manzaramızı taçlandırmak adına Çat Vadisi’ nin derinliklerine ilerliyor ve ülkemizin en yaşlı porsuk ağaçlarını da bünyesinde barındıran sık orman örtüsü yolculuğumuzda gürül gürül akan akarsu kenarında yapacağımız yolculuk sonunda, bölgenin en geniş ağızlı şelalesi Palovit’ e varıyoruz. Şelalenin oluşturduğu derin çukurda muhteşem fotoğraflar alıyor ve Çamlıhemşin’ e dönüyoruz (Ekstra) Alternatif turumuzun ardından Çamlıhemşin’ den ayrılıyor ve Arhavi’ de alacağımız öğle yemeği sonrasında Sarp’ a varıyoruz.

Sarp Sınır Kapısı’ nda giriş işlemlerimizi tamamlayıp, Gürcistan / Adjara bölgesine geçiyoruz. Hz. İsa` nın on iki havarisinden biri olan St. Mathias` ın mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalan ve en son Osmanlılar döneminde kullanılan Gonio- Apsaros Kalesi’ ni aracımızdan görüyor ve Batum şehir merkezine doğru devam ederken Sovyet Rusya döneminde Rus askerlerin eğitim alanlarını görüyoruz. Bayburt’ tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri’ ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü’ nü görerek şehir merkezine devam ediyoruz. Gürcistan’ ın iki Özerk bölgesinden Adjara Özerk Bölgesinin yönetim merkezi Batumi’ de Tarihi Orta Camii, Piazza Meydanını, Piazza Saat Kulesini, Gürcü Ortodoks Kilisesini(dışından), Ermeni Kilisesini(dışından), Avrupa Meydanını, Medea Heykeli ‘ ni, Poseidon Anıtını, Tiyatro Binasını, Batum Limanı’ nı yeni oluşturulan yüzüyle görüyoruz.

Batum Bulvarı’ nda gezinti yaptıktan sonra Türk Konsolosluk binamızı da görüp sizlere küçük bir serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrasında tekrar Sarp’ a dönüp çıkış işlemlerimizi hallediyor ve Sürmene’ ye doğru yola çıkıyoruz. Yöre kültüründe önemli yer kaplayan, dünyaya adını duyurmayı başarmış el yapımı Sürmene bıçaklarını tanıma ve alışveriş yapma imkânı buluyoruz. Ardından çayın dalından koparılıp soframıza gelene kadar geçirdiği aşamaları görmek için çay fabrikası ziyaretimizi gerçekleştiriyor, çayın nasıl demleneceği, kaliteli çayın ayrımını nasıl yapacağımızı uzmanlarından dinleyip çaylarımızı içtikten sonra yalnızca Karadeniz’ de bulacağınız Çay alışverişini yapıyor ve yörenin meşhur tere yağ, bal ve peynir gibi ürünlerini de edinebileceğimiz zaman sonrası otelimize geçiyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Öğle Yemeği: Arhavi ya da Akasya Alabalık Tesisleri’nde serbest ya da menü olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Konaklama Oteli: Trabzon Konak Park Hotel – Zigana Tatil Köyü – Vakfıkebir Uygulama Oteli – Vakfıkebir Ramada Hotel vb.

5.Gün: Maçka – Altındere Milli Parkı – Sümela Manastırı – Zigana Geçidi ve Tüneli – Hamsiköy – Trabzon – Ayasofya Müzesi – Atatürk Köşkü – Akçaabat

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Altındere Milli Parkına gitmek üzere Maçka yol ayrımından Değirmendere Vadisi’ ne giriyor ve vadi boyunca ilerleyerek Maçka` ya ulaşıyoruz. Maçka`da yolumuz ikiye ayrılıyor ve Altındere`yi Altındere Vadisi boyunca gözlemliyoruz. Sonrasında otobüsümüzden iniyor ve Karadağ`ın eteklerinde kurulmuş olan Sümela Manastırını vadi tabanından görüyoruz. Vereceğimiz serbest zamanda doğanın tadını çıkarabilir, muhteşem fotoğraflar çekilebilirsiniz. (T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sümela Manastırı 2015 yılından beri restorasyon ve güçlendirme çalışması içerisinde olduğundan ve açılış tarihi kesinleşmediğinden manastır içerisine ziyaret yapılıp yapılmayacağını dönem koşulları belirleyecektir. Ne kadarı açık ya da kapalı olsa da Milli Park’ a gidilecektir) Keyifli anlarımızın ardından otobüsümüze biniyor Maçka` ya dönüyor ve Rumcanın yerel lehçesinde “Geçit” anlamına gelen antik çağlardan beri ticaret yolları üzerindeki bir geçit olarak önemini koruyan Zigana’ ya gitmek üzere yola çıkıyoruz.

Arapça Hamse (Beş) Köyden gelen Hamsiköy’ ü panoramik olarak görüp meşhur sütlacının tadına bakıyor ve ardından 1702 metre uzunluğundaki Zigana Tünelinde vereceğimiz fotoğraf molası sonrasında Trabzon’ a varıyoruz. Burada Soğuksu Mevkii’ ne çıkarken Gülbahar Hatun Camii’ ni, İç Kale ve Zağnos Vadisi’ ni (Panoramik) görüp, ladin ağaçları arasından geçerek, bir Rum iş adamına ait olan ve sonrasında Trabzon halkı tarafından Atatürk` e hediye edilen Atatürk Köşkü’ nü geziyoruz. Ardından Komnenos Krallığı döneminde 1238-65 yılları arasında yapılıp, batı cephesindeki Hristiyanlık tarihine ait freskleriyle birlikte Trabzon Ayasofya` sını da geziyor ve Trabzon` a özgü bir el sanatı olan Trabzon Hasırı, Telkâri ve Trabzon` da sadece beş ailenin yaptığı Kazaziye işlerini yapan ustaların marifetli ellerinde hazırlanan ürünleri görme fırsatı bulduktan sonra alışveriş için kısa bir zaman veriyoruz. Sonrasında öğle yemeğimizin ardından Samsun üzerinden dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Sizleri almış olduğumuz noktalarda bırakarak bir başka 67 ERALYİĞİT TURİZM. organizasyonunda görüşmek dileğiyle sizlere veda ediyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Öğle Yemeği: Zigana Kardak Tesisleri’ nde serbes ya da Akçaabat’ ta köfte menü olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Güzergâhımız üzerinde uygun bir tesiste alınacaktır. (tur ücretine dahildir)

Değerli Misafirlerimiz; Gece geç saatlerde sizleri aldığımız kalkış noktalarında bırakıyor ve bir başka 67 ERALYİĞİT TURİZM organizasyonunda buluşmak dileğiyle veda ediyoruz.
KONAKLAMA OTELİ Trabzon Standart şehir otelleri
KONAKLAMA OTELİ Rize veya Ayder Yaylası Güney su Standart Şehir Oteli
KONAKLAMA OTELİ Hopa Standart Şehir Oteli

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER:

3 Gece Yp konaklama
4 Sabah kahvaltı
4 Akşam yemeği
Rehberlik
Ulaşım
Araç içi ikramlar
Tur sigortası

TUR ÜCRETİ HARİCİNDEKİLER:

Müze ören yeri giriş ücretleri
Öğle yemekleri
Programda belirtilmeyen yemek ve aktiviteler
Yurt dışı çıkış harçları
Kişisel alışverişler

Öneri ve Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

9 + 7 =

Abone Ol
Haberin Olsun

Abone Olun, Organizasyonlarımızdan Haberiniz Olsun

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti.

×