Günübirlik Turlar

Günübirlik Küre Dağları Turu 19 Mayıs


19 Mayıs Günübirlik
KASTAMONU KÜRE DAĞLARI TURU
Araç kalkış noktaları.
Alaplı 05:00
Kdz Ereğli 05:30
Zonguldak 06:10

Doğanın neredeyse her hali…Kanyon, şelale ve nefis bir doğa. Tam anlamıyla doğanın içinde olacağız. Horma Kanyonunun içimde unutamayacağınız bir macera yürüyüşü yapacak ve nefis fotoğraflar çekeceğiz. Yaz döneminde kanyon ve şelale buz gibi sularında yüzecek, yöresel yemeklerden tadacak ve dolu dolu bir gün geçireceğiz.
Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan Küre Dağları, sahip olduğu bozulmamış doğal değerler açısından Türkiye’deki en önemli doğal alanlardan birisi.
Ormanlarının doğallığı ve yaşlılığı, alanın büyüklüğü, zengin biyolojik çeşitliliği, bünyesinde barındırdığı yaban hayatının zenginliği ile Küre Dağları, Dünya Koruma Vakfı’nın ( WWF ) belirlediği Avrupa’nın acil korunması gereken yüz orman alanı arasında.
Küre Dağları Milli Parkı ise Küre Dağları’nın batısında, Kastamonu ile Bartın arasında kalan 34 bin hektarlık bir bölgeyi kaplıyor. Tamamen bir plato karakterindeki milli park, doğu – batı doğrultusunda uzanıyor ve karışık yapraklı türler ile iğne yapraklı türlerden oluşan bir orman yapısına sahip.
Milli parkta çok sayıda mağara bulunuyor. Bunlardan en önemlisi Sorkun Yaylası’ndaki uluslararası üne sahip Ilgarini Mağarası.. Dünyanın 4. büyük mağarası olan Ilgarini Mağarası, denizden 1250 m yükseklikte, 3. ve 4. zamanda 160 – 220 milyon yıllık bir süre içinde oluşmuş. Mağaranın içindeki sarkıt ve dikitler ise bir milyon yıllık. Mağaranın uzunluğu 858 m, derinliği 250 metre. .Geç Roma ve erken Bizans döneminde iskan alanı ve dini amaçlarla kullanılan mağarada, yapı kalıntıları, seramik ve küp parçaları, su sarnıcı, su kuyusu, ardıç ağacından yapılmış lahitler, şapel ve fırın kalıntıları bulunmakta..
Devrekani Çayı’nın Karadeniz’e ulaşmak için Küre Dağlarını yarıp geçtiği doğal bir fenomen olan Valla Kanyonu, Pınarbaşı’nın 26 km kuzeyindeki Muratbaşı Köyü yakınlarında Devrekani Çayı ile Kanlıçay’ın buluştuğu yerde başlıyor. Kanyonun başlangıç noktasına 1,5 km’lik bir patika ile ulaşılıyor. Kuzeydeki Cide’ye doğru yaklaşık 10 km uzanan kanyon Hamitli Köyü yakınlarında sona eriyor. Kanyonun iki tarafındaki kayalık uçurumların yüksekliği 800 -1200 m arasında değişiyor. Bu kayalık duvarlar kartal, şahin, akbaba, kerkenez gibi yırtıcı kuşları barındırıyor. Kanyonu rehber ve ekipman olmadan geçmek mümkün değil. Kanyonun kuşbakışı en iyi görüldüğü yerlerden biri Pınarbaşı’nın 27 km kuzeyindeki Sümenler Köyünün Kayabaşı Mahallesi..
Ilıca Köyü sınırları içindeki Ilıca Şelalesi’nde su 15 metre yüksekten dökülüp doğal bir havuz oluşturmakta. Şelalenin en önemli özelliği, havuzun çok sayıda ağaç ve bitki ile çevrili olması ve yüzmek için plajı andıran bir kumsalının bulunması.
Valla Kanyonu: 1100 metre ile dünyanın en derin ikinci kanyonu olan Valla Kanyonu, 12 km uzunluğunda olup, geçilmesi en zor parkurlardan biridir. Rehbersiz geçişe izin verilmeyen kanyon Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinden Cide ilçesine kadar uzanır. Büyüklü küçüklü 40’tan fazla Şelale barındıran kanyonda, 720 metre yükseklikteki seyir terası bulunuyor.
Ilıca Şelalesi: Horma Kanyonu’nun sonunda buluna 10 metrelik Ilıca şelalesi, oluşturduğu göl ve çevresindeki muhteşem bitki örtüsüyle en iyi uzun pozlama ve yansıma fotoğraflarının çekildiği lokasyonlardan biridir.
Horma Kanyonu: Pınarbaşı ilçesine 5 km mesafede bulunan Horma Kanyonu, suyun geçtiği alanlarda oluşan derin kazanlar ve kuyularla Valla kanyonu gibi tehlikeli kanyonlar arasındadır. Valla Kanyonu’ndan geçen Zara Çayı, Ilıca Şelalesi ile son bulur.
Çatak Kanyonu: Dünyanın 4. büyük kanyonu olan kanyon, Azdavay ilçesine 6 km uzaklıktadır. 900 metre yükseklikteki cam seyir terası, adrenalin tutkunları için vazgeçilmez parkurlardan biridir.
PROGRAM AKIŞI:
Küre Dağları Turu: Zonguldak-Pınarbaşı Ilıca şelalesi, Horma ve Çatak kanyonları:
Katılımcı dostlarımızı duraklardan alarak araç içi ikramlarla yolumuza devam ediyoruz
İlk durağımız Muratbaşı (Valla) Köyünden itibaren Valla Kanyonu’nu görebileceğimiz noktaya orman içinde gidiş-dönüş bir saatlik yürüyüş, Valla Kanyonun gezdikten sorna araçımıza binerek Çatak Kanyonu na geliyoruz . Ilıca köyü yakınlarında Çatak Kanyonu’na gidiş-dönüş 45 dakikalık yürüyüş. Yürüyüş iniş ve çıkışlı bir parkurda gerçekleştirilecektir. Kanyonun görülmesinden sonra Ilıca Şelalesi’ne hareket. Ilıca Şelalesi’ne gidiş-dönüş 30 dakikalık yürüyüş yapıyoruz. Daha sonra araçımızla Horma Kanyonu’na gidiyoruz. Kanyonu gezdikten sonra Alaplı’ya doğru hareket ediyoruz ve sizleri aldığımız noktalara bırakarak vedalaşıyoruz .bir dahaki 67 EralYiğit Turizm programında dileğiyle hoşçakalın.

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER
*Özel tur araçları ile ulaşım.
*Sabah kahvaltısı
*Programda belirtilen geziler.
*Milli Park giriş ücretleri.
*Profesyonel Türkçe Rehberlik
*Seyahat esnasında sıcak soğuk ikramlar.

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
*Kişisel harcamalar.
*Müze ve ören yeri giriş ücretleri.
*Öğle yemeği

Öneri ve Görüşleriniz Bizim İçin Değerli

1 × 5 =

Abone Ol
Haberin Olsun

Abone Olun, Organizasyonlarımızdan Haberiniz Olsun

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti.

×